Przejdź do treści

XX MIĘDZYNARODOWY BIEG BACY BIEG 60 – LATKA. Jak to się zaczęło !

                                                 BIEG BACY ZA 4 DNI !!!

    Już tylko 4 dni pozostało do 20 Międzynarodowego Narciarskiego Pucharu „BACY”. Tegoroczny Puchar Bacy rozgrywany na trasach Kubalonki 31 stycznia br. rozpoczyna sezon narciarzy biegaczy amatorów. 
     Krótka historia Biegu Bacy. Pierwszy bieg rozgrywany był 1994 roku jako BIEG 40-latka o Puchar Bacy na koniec marca na dole wiosna więc, zawodnicy podchodzili z Żabnicy na Rysiankę, biuro zawodów było w Żabnicy Kamiennej pod szałasem. Kierownik biura śp. Ewa Dudek -(żona Edka Olimpijka z Insbrucka), aby nie zniechęcić zawodników na pytanie ile trzeba iść na Rysiankę  odpowiadała że Edek idzie 40 minut. Okazało się że niektórym dojście na start zajęło ponad 2 godziny. Ale po biegu na dekoracji ponad 100 zawodników było prze szczęśliwych że mogło tam być i podziwiać takie widoki. Uroczyste zakończenie zawodów odbyło się obok szałasu na Pietrówce, a jajecznica smażona na ogromnej patelni do dziś niejednemu uczestnikowi przypomina ten wspaniały smak. Było tradycyjne 100 lat dla solenizanta Bacy na 40 urodziny, była kapela i herbatka góralska, a na koniec zawodów zaczął obficie padać śnieg. I tak powstał Puchar Bacy cykliczna impreza rozgrywana na zakończenie sezonu. W ramach tej imprezy przed laty odbywały się Mistrzostwa Polski Górników i pierwsze Mistrzostwa Polski Amatorów PZN i to prawie zawsze w innym miejscu ze względu na wiosenny brak śniegu. I tak kolejna impreza w ramach tego cyklu to BIEG 50-LATKA rozegrany w Żabnicy. 15 marca 2009 roku na gościnnych trasach Szczyrku na których rozgrywany był Europejski Festiwal Olimpijski odbył się BIEG DWÓCH 5 w ramach Mistrzostw Polski Samorządowców w międzynarodowej obsadzie. I jak zwykle było barwnie i wesoło. I tak powoli zbliżyliśmy się już do 20 Jubileuszowego BACY, który planowany był na marzec 2014 r.  Jednak jak większość imprez planowanych na ubiegły rok został przeniesiony na grudzień ubiegłego roku, ale w Beskidach nadal było bez śniegu więc jak tylko pojawiły się większe opady śniegu, to Baca na nic już nie czeka tylko robi zawody 31.01.br. na trasach Kubalonki. Jak zawsze wszystkie imprezy są otwarte, zarówno dla amatorów jak i wyczynowców, na naszych imprezach startowali aktualni i byli Olimpijczycy, to cieszy gdy po latach możemy zobaczyć uczestników naszych zawodów na arenach świata i to zarówno z Polski jak i z krajów sąsiedzkich. 
Tradycyjnie nasze zawody rozgrywane są technika klasyczną, w tym roku zawodnicy będą mieli do pokonania dystans 10 km mężczyźni, oraz 5 km kobiety dla młodzieży przewidziano dystans 5 km. Zapisy i biuro zawodów czynne będzie 31.01.br. od godz. 9:00 w domkach na polanie startowej Kubalonki. Start pierwszej grupy przewidziany jest na godz. 11:00, uroczyste zakończenie około godz. 14:00. Dla każdego uczestnika przewidziano piękny okolicznościowy medal.
Organizatorem tegorocznej imprezy jest RKB BACA Radziechowy, Śląsko- Beskidzki Związek Narciarski, Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz, GCKPT Radziechowy-Wieprz, Starostwo Powiatowe Żywiec.

                                                                 Serdecznie zapraszam Komandor Edward DudekMedal dla każdego.