Przejdź do treści

RODZINNY KLUB BIEGACZA „BACA”

Edward Dudek


Edward Dudek, pierwszy Polak, który zdobył szczyt greckiego SPARTATHLONU i zajął imponujące czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. To jedno z wielu osiągnięć tego wyjątkowego sportowca. Jako zdobywca Pucharu Europy w Supermaratonach, zdobył szacunek w świecie długodystansowego biegania.

Dudek to także niekwestionowany król największych biegów narciarskich w Polsce, takich jak Piastów, Gwarków czy Jaćwingowie. Były reprezentant Polski w biegach narciarskich ma na swoim koncie niezliczone zwycięstwa, co czyni go legendą polskiego sportu.

Jego sukcesy w biegach na śniegu tylko potwierdzają jego wyjątkowe umiejętności. Dwukrotny zdobywca drugiego miejsca w Maratonie Piastów i liczne starty na międzynarodowych trasach, w tym w Japonii, Atenach, Rzymie i innych, pozostawiły niezatarte wrażenie.

Jednak Edward Dudek to nie tylko utalentowany biegacz, ale również zapalony organizator imprez sportowych. To właśnie jemu zawdzięczamy wiele znakomitych wydarzeń sportowych, które odbywają się na Żywiecczyźnie i w innych regionach. Międzynarodowe Biegi Dudka, Memoriał Ewy Dudek, Międzynarodowy Bieg Bacy, Mistrzostwa Polski Amatorów PZN w biegach narciarskich, EKO Bieg Szlakiem Dudka i wiele innych to tylko kilka przykładów imprez, które zorganizował.

Edward Dudek jest nie tylko biegaczem i organizatorem, ale także pasjonatem sportu, rekreacji i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. To osoba, która przez 25 lat prowadziła tzw. „Biegi Dudka” na Żywiecczyźnie, przyciągając tysiące biegaczy na piękne trasy w Radziechowach, Zimniku, Szczyrku i Istebnej-Kubalonka. Jego biegi stały się tradycją, a każdy początek stycznia to czas, kiedy setki osób przyjeżdżały, by doświadczyć tej wyjątkowej atmosfery.

Edward Dudek to także założyciel słynnego Rodzinnego Klubu Biegacza „Baca” Radziechowy, który promuje aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia w Beskidach i nie tylko.

POŁĄCZ SIĘ Z NAMI

RODZINNY KUB BIEGACZA „BACA” Z RADZIECHÓW

Ustalono, że nazwa musi nawiązywać do regionu żywieckiego. Przegłosowano nazwę Rodzinny Klub Biegacza ”BACA” Radziechowy. Założycielami i zawodnikami klubu byli Ewa i Edward Dudkowie z synami Adamem i Sebastianem, Danuta i Stanisław Maultz z dziećmi, Antoni Ciurla, Czesław Marciak, Kazimierz Mrzygłód z dziećmi, Tadeusz Groń i Tadeusz Smorąg z zaprzyjaźnionego Wałbrzycha.

Od tego czasu w komunikatach sportowych i doniesieniach prasowych, obok nazwisk znanych już zawodników pojawiła się nazwa Rodzinnego Klubu Biegacza „BACA”. Prezesem nowo powstałego Klubu  został Edward Dudek, a jego zastępcą Czesław Marciak, skarbnikiem Tadeusz Smorąg, sekretarzem Ewa Dudek, członek- Kazimierz Mrzygłód.

Przez okres 24 lat klub systematycznie się rozwijał, zawodnicy startowali nie tylko w naszym kraju, ale często widać nazwiska w komunikatach z całej Europy. Startowali na nartach, nogach i rowerach. Klub był organizatorem i współorganizatorem takich znanych imprez sportowych przez 25 lat jak: Międzynarodowy Bieg Szlakiem Dudka, XVI Memoriał Ewy Dudek i XII Mistrzostw Polski Lekarzy w narciarstwie. XIX Biegu Bacy, a zarazem Międzynarodowych Mistrzostw Polski Amatorów PZN. W maju rokrocznie odbywał się  EKO Bieg Szlakiem Dudka, XVI Memoriał Ewy Dudek, Bieg samorządowca, i Sprawni Inaczej o Puchar Akuna w biegach przełajowych. Imprezy Rodzinnego Klubu Biegacza „BACA” z lokalnych stały się dużymi międzynarodowymi, gdzie startowali amatorzy jak również znani sportowcy z kraju i innych państw Europy. Z grona członków a zarazem założycieli klubu odeszli Ewa Dudek, Tadeusz Groń i Mirosław Jachowicz, ale młodsze pokolenie  pomaga przy realizacji zadań jakie niesie potrzeba chwili. Z ważniejszych osiągnięć klubu warto odnotować kilka nazwisk: Maria Biernat Mistrzyni Polski Amatorów w biegach narciarskich, Grażyna Jarecka -MP Amatorów, czołowa zawodniczka w swojej grupie wiekowej, uczestniczka Biegu Wazów w Szwecji i Supermaratonu w Szwajcarii, Magda Biernat druga w MP LZS w narciarstwie, Sebastian Dudek  przed laty czołowy junior kraju w narciarstwie,  amator MP Amatorów w roku 2004 i 2005, zdobywca 2 miejsca w Europa Cup Supermaraton w 2004 r. czołowy zawodnik Europy w biegach długich kategorii młodzieżowej.

Edward Dudek- IV zawodnik Spartathlonu Ateny Sparta 246 km, to pierwszy Polak który pokonał ten bieg i od niego się zaczęło. Zwycięstwa Biegu Pokoju Hiroszima – Nagasaki 460km, zdobywca Pucharu Europy Supermaraton czołowy długodystansowiec Europy uczestnik 4 osobowe sztafety Branice Lwów 600 km, oraz Rajdu 'Rowerem do Europy’  1200 km. Uczestnik Sztafety Pokoju Ruda Śląska- Ateny- Jerozolima 2000 lat Nowych Czasów i Pokój na Trzecie Tysiąclecie. W 1996 wyróżniony tytułem Najlepszego Sportowca na Żywiecczyźnie, a po latach najlepszy Trener  Żywiecczyzny ( 2005 r.)

ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POLSKIEGO RUCHU OLIMPISKIEGO od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W roku 2008 na 50- lecie Plebiscytu Sportowca Tygodnika Wałbrzyskiego został wyróżniony Ambasadorem Sportu Wałbrzyskiego na terenie RP. Był jednym z 4 uczestników wszystkich 34 edycji Biegów Gwarków , 4-krotnym uczestnikiem najdłuższej pielgrzymki biegowej Bytów Jasna Góra 500 km. Wielokrotnie honorowany, nagradzany pucharami i odznaczeniami min. Złotą odznaką ”ZASŁUGI DLA SPORTU” złotą i srebrną odznaką ”ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY FIZYCZNEJ”, odznaką honorową ”ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA BIELSKIEGO” złotą honorową odznaką LZS. Ponadto wyróżnienia samorządu Milickiego (od druha Bolka SUPER LODOŁAMACZA I CZŁOWIEKA BEZ BARIER), Samorządu Mieroszowskiego od burmistrza Andrzeja Laszkiewicz. Zawsze wysoko cenione jest wyróżnienie od Polaków z Litwy na czele z jej starostą Niemenczyma  Mieczysławem Borusewiczem i dyrektorem Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego Marianem Kaczanowskim. 

Irena Dudek otrzymała brązową odznakę ” ZA ZASŁUGI DLA SPORTU” za zaangażowanie i pomoc przy organizacji zawodów, również rodzina Dudków wielokrotnie była nagradzana za pomoc w organizacji tychże zawodów. W 2009 roku Prezes Edward Dudek w Bostonie USA ukończył twój 100 maraton i został wpisany do elitarnego KLUBU 100 MARATONÓW. Aktualnie na koncie ma ponad 100 maratony i ponad 80 ultra maratonów. W listopadzie 2009 r. Rodzinny Klub Biegacza ”BACA ”lub był współorganizatorem Mitingu Biegowego na który złoży się XI Cross Beskidzki II Rajd Nordic Walking i 100 Maraton Edwarda Dudka. W 100 maratonie wystartowało 100 zawodników, a wśród nich mistrz świata na 100 km. Jarosław Janicki, v-ce Mistrz Litwy w maratonie Vitautas Grażys, oraz ośmiu zawodników którzy ukończyli Grecki Spartathlon. Impreza była wspaniała, a jej uczestnicy pozytywnie wypowiadali się o maratonie, za co 100 MARATON EDWARDA DUDKA zdobył ZŁOTĄ KOZICE 2009- za najlepszy biegi górski w Polsce na długim dystansie. Rokrocznie Maraton Beskidy wyróżniany jest Kozicą za znakomitą organizację zawodów. Kazimierz Firlej czołowy biegacz narciarski w swojej kategorii wiekowej, uczestnik i pilot Rajdu ”Rowerem do Europy”. W Rodzinnym Klubie Biegacza ”BACA”  od 2003 brał czynny udział w akcji TKKF ”Biegaj z nami” i prowadził zajęcia joggingu za co został wyróżniony dyplomem Zarządu Głównego TKKF. Pomimo skromnych środków finansowych w zajęciach uczestniczyły maluchy jak też weterani biegowi, ale dzięki wielkim sercom sponsorów, klub może organizować tak wielkie imprezy i uczestniczyć w zawodach. Rodzinny Klub Biegacza „BACA” wyszkolił 8 sędziów narciarskich tj. Edward Dudek sędzia międzynarodowy i DT  PZN w biegach Barbara Talik Góral sędzia międzynarodowy, Irena Adam i Sebastian Dudek sędzia okręgowy, Grażyna Jarecka, Weronika Dudek i Ela Dobosz sędzia klubowy, a ponadto 4 członków klubu zdało egzamin na kandydata i po przesędziowaniu kilku zawodów otrzymało licencje PZN. Od początku powstania do chwili obecnej prezesem jest Edward Dudek, w skład zarządu ponadto wchodzą Jan Ficoń vice prezes, Grażyna Jarecka skarbnik, Irena Dudek sekretarz, Małgorzata Jeleśniańska przewodnicząca komisji rewizyjnej. Rodzinny Klub Biegacz „BACA” obchodził Jubileusz 25 – Lecia swojej działalności w 2015 r. 

Ze Sportowym Pozdrowieniem i Zaproszeniem do Radziechów Prezes Edward Dudek.

Maraton Beskidy – jak to się zaczęło?

Nikt nie spodziewał się przed laty, że za sprawą popularnego „Bacy” po raz pierwszy wystartuje w Polsce maraton górski. Lata obserwacji i startów Edwarda Dudek w Pucharze Europy zaowocowały pragnieniem organizacji na takiej imprezy w rodzinnych okolicach. Sprawa nie była taka łatwa, bo co innego zorganizować zawody w terenie płaskim i na krótszych dystansach, a co innego wyprowadzić całe przedsięwzięcie na teren górski i Skrzyczne. Kiedy w sobotę 23 lipca 1994 roku wydawało się, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik, zrobiło się małe zamieszanie.. a to za sprawą gospodarza, który na czas nie zdążył otworzyć bramy stadionu LKS. Start maratonu odbył się zatem obok Domu Ludowego w Radziechowach. 

Maraton odbywał się pod Patronatem Beskidzkiego Komitetu Olimpijskiego w 75-lecie PKOL, oraz 75-lecie PZLA swoje święto 45-lecia obchodził też LKS Radziechowy. Głównym organizatorem I Górskiego Maratonu w Polsce był Rodzinny Klub Biegacza „Baca” Radziechowy, któremu przewodniczył 40-letni komandor Edward Dudek, organizator i zawodnik wielu imprez o zasięgu międzynarodowym, wraz z małżonką Ewą Dudek – byłą reprezentantką Polski w jeździe szybkiej na lodzie, olimpijką z Insbrucka. To dzięki ich inicjatywie w Radziechowach odbyła się ósma edycja biegów lato – zima, tj. biegów długich  letnich (15 km i 5 km) w maju, oraz zimowych narciarskich w styczniu (5-20 km) popularnych jako EKO – Biegi Dudka i biegi rodzinne. 

Organizacja tego maratonu była wspaniała. Tylu honorowych gości, ilu zjechało się do Radziechów nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Kiedy wysiadł z samochodu mistrz olimpijski z Tokio w boksie Marian Kasprzyk, kibice – których nie brakowało na starcie koło Domu Ludowego – odśpiewali mu „Sto lat”. Przybył wiceprezes Beskidzkiego Komitetu Olimpijskiego Bogdan Dubiel. Naliczono, że prezesów różnych związków sportowych zjechało się około 15. Jednak bohaterami byli zawodnicy. Wystartowali o godz. 9.00. Na starcie stanęło 64 maratończyków w tym dwie kobiety, sędzią głównym była jak zawsze niezawodna od lat Barbara Talik Góral. Trasa maratonu przebiegała od Domu Ludowego na stadion LKS następnie do Przybędzy, Twardorzeczki, Ostrego, na Skrzyczne 1257 m n.p.m. następnie zawodnicy wracali przez Małe Skrzyczne, Kościelec, Ostre do Radziechów. W tropikalnym upale jaki towarzyszył zawodnikom wszyscy dotarli do mety. Jako pierwszy na mecie zameldował się Maciej Ciepłak ze Szczygłowic wyprzedzając Stanisława Orlickiego Rudze, oraz Jarosława Stawiarza Wawel Kraków. Na 12 miejscu finiszował organizator Edward Dudek Baca, który okazał się najlepszym maratończykiem z Podbeskidzia. Wśród pań zwyciężyła Anna Krzak Wawel Kraków przed Anna Kurek Czeladź. Najstarszym uczestnikiem okazał się 65-letni Czesław Marciak, który to bardzo wspierał naszego radziechowskiego Bacę, w przygotowaniach i szukaniu sponsorów. Zawodnikom najbardziej podobało się to że najwyższy punkt maratonu znajdował się na wysokości (1257 m) na 27 km, później było już z górki. „Górki” praktycznie dominowały na trasie – trzeba było mieć naprawdę „końskie” zdrowie, żeby je pokonać i to w takim upale. Na trasie co 5 km były usytuowane punkty żywnościowe, co przy takiej + 30C pogodzie miało kolosalne znaczenie. Puchary dla najlepszych wręczał Marian Kasprzyk, Bogdan Dubiel, wójt Wojciech Czech i Barbara Góral Talik. Tuż po biegu tradycyjnie ustawiła się kolejka, po złocisty napój naszego sponsora, którego nigdy nie powinno zabraknąć na mecie maratonu czy ultra maratonu. Zabawa po biegu trwała do późnych godzin nocnych, przy kiełbasce z rożna i muzyce wszyscy umawiali się na kolejny maraton w Radziechowach. Oto kilka tytułów jakie ukazały się w gazetach po Maratonie Górskim: „POT ZALEWAŁ OCZY’ – Sport Katowice, „DUDKOWY MARATON” – Dziennik Beskidzki, „Biegali po górach”– Dziennik Zachodni, „MARATON GÓRSKI W BESKIDACH” –Sport , Na „Bacy” można polegać – Gazeta Krakowska, „Do Radziechowych na maraton” – Dziennik Śląski, „To był prawdziwy maraton górski” – Gazeta Krakowska. „Maraton w górach” – Głos Koszaliński.  

Przytoczę jeden cytat z art. prasowych „W Radziechowach Edward Dudek znów udowodnił wszystkim malkontentom, że bez dużych pieniędzy można organizować imprezy sportowe i rekreacyjne, które stale będzie się pamiętać.”

W tym roku 9 listopada na Maratonie w Beskidach spotykamy się po raz XII, a swoją V-tą Jubileuszową edycją mają także Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim Nordic Walking. Sprawmy, aby ta data także była niezapomniana.

Edward Dudek „Baca”

EDYCJA 2023

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

TROCHE HISTORII

RKB „BACA”