Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the instagram-feed domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /usr/html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny neve zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /usr/html/wp-includes/functions.php on line 6114
Gmina R-W – Maraton Beskidy
Przejdź do treści

Gmina R-W

Gmina Radziechowy-Wieprz to obszar pełen wiejskiego uroku. W jej malowniczych zakątkach można odkryć urocze, stare domostwa i ozdobione kwiatami kapliczki. Położenie gminy jest zróżnicowane: centralna część leży w Kotlinie Żywieckiej, zachodnia w Beskidzie Śląskim, a wschodnia w Beskidzie Żywieckim. Obszar gminy w dużej mierze zajmują lasy. 

Gminę przecina rzeka Soła oraz trasa S-69, a także linia kolejowa prowadząca z Żywca do Zwardonia, dzieląc ją na dwie części.

W Gminie Radziechowy-Wieprz znajduje się ponad 25 kilometrów tras rowerowych, które przechodzą przez wszystkie jej miejscowości. Stąd wyruszają znakowane szlaki w kierunku Baraniej Góry, Skrzycznego, Magurki Radziechowskiej oraz Wiślańskiej. Dla miłośników turystyki religijnej dostępne są liczne stare kaplice i kapliczki przydrożne, a także historyczne kościoły, takie jak kościół św. Marcina w Radziechowach czy kościół Nawiedzenia NMP w Juszczynie. Przez wielu turystów i pielgrzymów jest odwiedzana góra Matyska z Krzyżem Jubileuszowym, znana jako „Golgota Beskidów”. Matyska stanowi również ulubione miejsce paralotniarzy.

W Gminie Radziechowy-Wieprz mieszka i tworzy wiele utalentowanych twórców, w tym Ewelina Wiercigroch-Dudka, Ewa Czarnota, Maria Grzegorek, Państwo Fijak, Ewelina Hojdys-Noga, Helena Setla, Barbara Grzegorek, Wiesław Pawlus, Irena Dudek i Brygida Murańska.

Na terenie gminy działają Zespoły Regionalne, takie jak Zespół Pieśni i Tańca „Jodełki” oraz Zespół Regionalny „Grojcowianie” z Wieprza, które zachowują tradycje regionalne, prezentując taniec, muzykę, pieśni, obrzędy, gwarę i stroje górali żywieckich. Istnieje również Rodzinna Kapela Wrzeszczów i Orkiestra Dęta „SONORO”.

Warto również wspomnieć o szczególnym miejscu w gminie, jakim jest wzgórze Matyska (609 m n.p.m.) między Radziechowami a Przybędzą koło Żywca, w południowo-zachodniej części Kotliny Żywieckiej. Matyska przyciąga pielgrzymów od 2001 roku, kiedy to na szczycie wzgórza postawiono ogromny Krzyż Milenijny i ukończono drogę krzyżową z czternastoma stacjami, znanej jako „Golgota Beskidów”. Ten okazały krzyż wykonany z nierdzewnej stali lśni w promieniach słońca i jest widoczny z daleka. Wzniesiono go dla uczczenia Roku Jubileuszowego, który przypadał na pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. Ze szczytu Matyski roztacza się przepiękna panorama, obejmująca Bielsko-Białą, Beskid Mały, Żywiec, Jezioro Żywieckie oraz wiele innych szczytów Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, takich jak Skrzyczne, Babia Góra, Rysianka oraz Lipowska.

Kościół św. Marcina w Radziechowach to kamień milowy w historii Kotliny Żywieckiej. Przynależąca do niego parafia i sama wieś Radziechowy mają korzenie sięgające jednych z najdawniejszych czasów w regionie. Jeszcze przed powstaniem parafii w Radziechowach, Żywiec, Gilowice, Cięcina i Lipowa już miały swoje parafie. Przyjmuje się, że parafia w Radziechowach powstała w 1390 roku. Kościół, wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany, stał się murowany już w 1590 roku i wzbogacono go cennymi dziełami sztuki sakralnej. Charakteryzuje go eklektyczna architektura, łącząca elementy gotyku i baroku. Niezwykle wartościowym zabytkiem jest późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z około 1510 roku, eksponowana w świątyni. Ponadto, ołtarze i figury apostołów utrzymane są w stylu barokowym, co dodaje kościołowi niezwykłego uroku.

Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej na Foksowej Kępie przy Cesarce to niezwykłe miejsce, które ma swoje korzenie w historii góralskich bohaterów. To tutaj spoczywają zbójnicy, górale i żołnierze oddziału Stefana Bidzińskiego, którzy stanęli w obronie Polski przed szwedzkim najazdem. W 1656 roku Szwedzi spustoszyli Żywiec, ale miejscowi zbójnicy nie poddali się i stawili czoła wrogowi. Kapliczka jest skromna, ale pełna znaczenia. Jej bryła jest drewniana, a dach pokryty blachą. Wewnątrz znajduje się ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. To miejsce przypomina o odwadze i determinacji ludzi, którzy bronili swojej ojczyzny w najtrudniejszych chwilach.

Magurka Radziechowska, usytuowana w Beskidzie Śląskim na wysokości 1108 m n.p.m., to miejsce o wyjątkowym uroku. To szczyt w głównym grzbiecie Pasma Baraniej Góry, dominujący nad doliną Soły. Na jej stokach znajdziemy malownicze ostańce skalne i wychodnie. To również jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie rośnie rzadka wierzbownica zwieszona. Szczyt Magurki Radziechowskiej to skrzyżowanie wielu szlaków turystycznych prowadzących na inne znane szczyty, takie jak Barania Góra, Skrzyczne i Malinowska Skała. Góra ta jest nie tylko pięknym punktem widokowym, ale także miejscem, w którym historia i natura spotykają się w harmonii.

Odkrywanie tych miejsc w Gminie Radziechowy-Wieprz to prawdziwa podróż przez historię i piękno natury.