Przejdź do treści

  • RELACJA

Znaki na trasie Pielgrzymki Camino de Santiago. Od Irun do Santiago de Compostela.Baca Edward Dudek wraz z kolegą Romanem Wisniowskim przeszli Camino del Norte, które w całości wiedzie wzdłuż północnego wybrzeża Hiszpanii. Wybrzeże Atlantyku urzeka widokami, a w szczeguóności ; skalne ściany i klify. Trasa rozpoczyna się na granicy Francji i Hiszpanii Irun, a meta w Santiago de Compostela – łącznie mieliśmy do pokonania trasę 854 km, którą pokonaliśmy w ciągu 25 dni. Trasa wiedzie przez cztery regiony Hiszpanii – Kraj Basków, Asturię, Kantabrię i Galicję.

Kraj Basków – zamieszkały jest przez pradawny lud o nieznanym pochodzeniu. Baskowie od zawsze podkreśkają swą historyczną tożsamość. Kultura rózni sie od innych regionów Hiszpanii. Kraj Basków to silny okręg przemysłowy. baskowie są rybakami posługują się odmiennym językiem – eskera. Mnustwo klifów na wybrzeżu, skalne zatoczki między rybackimi wioskami, szerokie zatoki z piaszczystymi plażami, wzgórza, doliny i wąwozy, samotne klasztory i zamki. Nasz szlak Camino wiódł przez największe miasto Basków – Bilbao.

Asturia – Autonomiczny region, zarazem księstwo, pod patronatem następcy tronu hiszpańskiego. Asturianczycy mówią dialektem- bable, a stolicom jest Oviedo. Mamy tu piaszczyste zatoki z możliwością kompieli, lasy i wiele zabytkowych miejscowości. Wysokie skaliste szczyty, przecinane głebokimi juściami rzek. Lasy eukaliptusowe i sosnowe. Granicę miedzy Asturią a Kantabrią Picos de Europa – masyw Gór Kantabryjskich.

Kantabria to zielony i gorzysty kraj, znajduje się tu wiele romańskich kościołów i pięknych zabytkowych miast. Stolicą jest Santander- duży port i kurort i

rezydencja królów Hiszpanii.Kantabrię nazywają też Costa Verde czyli „zielona wyspa”.

Galicja- północno – zachodni kraniec Półwyspu Ineryjskiego – najbardziej zielona część kraju. Głowny Hoszpański region nadmorski. Galicyjczycy wywodzą się z Celtów mają odrębną kulturę i jeżyk (gallego). Głownie zajmują sie turystyką i rybołustwem. Głowny instrument muzyczny to dudy, dlatego na trasie Pielbrzymki można spotkać dudziarzy. Stolicą Galicji jest Santiago de Compostela.

Legenda o muszli.

Muszla św. Jakuba wyjaśnia jedna z legend, męczeńskiej śmierci Jakuba w Ziemi Świętej. Legenda mówi że po męczeńskiej śmierci Jakuba, apostołowie wykradli ciało i w marmurowym sarkofagu przewieźli go w statku , który po 7 dniach przypłynął do Galicji. Kiedy statek był u wybrzeży zatoki Arousy, a na brzegu odbywały się uroczystości weselne. Na wierzchu konia siedział pan młody, otoczony przez wianek gości weselnych. W pewnym momencie ka widok statku koń wskoczył w morze i zniknął wśród fal wzburzonego morza. Po pewnym czasie koń z jeźdźcem wynurzył się z wody oblepiony wielkimi muszlami, a statek popłynął dalej. Muszle początkowo służyły za miskę dla pielgrzyma, do której pielgrzymujące mupontnikowi nakładano litościwą strawę, aby w pełni sił dotarł do celu pielgrzymki. Obecnie muszle wyznaczają drogę przez Francję i Hiszpanie, jest widoczna na bruku ulic i na oznaczonych szlakach prowadzących do Santiago de Compostela w Galicji.Pielgrzymi zawieszają muszlę na szyji, albo ozdabiają nimi swoje kapelusze czy plecaki.

Krzyż św. Jakuba

Apostoł Jakubzostał ścięty mieczem, który później stał się, symbolem świętych wojowników, rycerzy i walczących mężczyzn. Miecz czerwonego koloru jest często postrzegany jakoKrzyż Świętego Jakuba, którego krótsze ramiona kończą siesztyletem uformowanym w lilie.. Używany samodzielnie lub z muszlą.

Żółta strzałka – to historia lat 60 XX wieku, kiedy to po nocy w mgle pątnicy nie mogli znaleźć szlaku Camino do O Cebreiro we Francji na wysokości 1300 m. Wtedy to miejscowy proboszcz przyjmował pielgrzymów pod swój dach. Kiedy po pracownicy remontujący i malujący drogę posiadali nadmiar żółtej farby,która pozostała po remoncie. Wówczas wspomniany proboszcz zakupił nadmiar farby i zaczął malować żółte strzałki wyznaczając kierunek Camino, początkowo tylko na trasie Galicji. Potem przyjęły się na całej trasie.